Koszt naprawy dachu po kunie ‒ co musisz wiedzieć?
Jak duże szkody może wyrządzić zwierzę, które waży maksymalnie około półtora kilograma, a z wyglądu jest dodatkowo całkiem sympatyczne? Doświadczenie pokazuje, że niestety całkiem spore. Kuna, bo o niej mowa, ma ostre zęby, którymi jest w stanie przegryźć materiały ociepleniowe, kable elektryczne, a nawet drewno. Ta zdolność pomaga kunom zasiedlić się w miejscach z pozoru trudno dostępnych, np. na poddaszach domów ludzi. Obecność kuny może zatem prowadzić do poważnych problemów ze szczelnością dachu, ale i z wytrzymałością jego konstrukcji. Przyjrzyjmy się zatem, jak może wyglądać koszt naprawy zniszczeń wyrządzonych na dachu przez kuny.
Zakres szkód ‒ od czego zależy koszt naprawy?
W pierwszej kolejności, gdy pozbędziemy się już kuny, należy oszacować, co zostało zniszczone. Jest to istotne, ponieważ cena naprawy dachu po kunie zależy przede wszystkim od stopnia uszkodzeń, a także od materiałów, jakie trzeba będzie wymienić w konstrukcji dachu.
Statystycznie największe straty kuny powodują w warstwie izolacyjnej budynku. Styropian, wełna mineralna ‒ żaden z tych materiałów nie jest dla kuny ograniczeniem. Drugie w kolejności do obliczenia kosztów naprawy jest użyte pokrycie dachowe. Dachy pokryte dachówką są przykładowo łatwiejsze i tańsze w naprawie, ponieważ nie trzeba zmieniać od razu większych powierzchni, tak jak ma to miejsce w przypadku blachy.
Oprócz izolacji i pokrycia w kosztach być może trzeba będzie uwzględnić modernizację więźby dachowej.
Wymiana ocieplenia ‒ kluczowy koszt
Zwykle podczas naprawy szkód wyrządzonych przez kuny najdroższym etapem jest wymiana ocieplenia. Oprócz nowego materiału izolacyjnego naprawa może się wiązać z demontażem konstrukcji ociepleniowych, co na pewno zwiększa koszty.
Oszczędność i skuteczność podczas naprawy dachu po kunie ‒ czy to możliwe?
Tradycyjne procesy naprawcze mogą generować naprawdę duże koszty. Jeśli już zatem szukasz rozwiązania, które będzie:
- skuteczne i sprawdzone,
- minimalnie ingerowało w już istniejącą konstrukcję budynku,
- odstraszało w przyszłości kuny,
- a przy tym będzie miało przyzwoitą i niewygórowaną cenę,
to najlepszym wyborem będzie zastosowanie luźnego materiału izolacyjnego wprowadzanego przez niewielkie otwory w płytach g-k. Takie podejście pozwala uniknąć kosztownej rozbiórki dachu, a jednocześnie zapewnia porządne usunięcie zniszczeń. Metoda ta jest i szybsza, i tańsza.
Naprawa dachu po kunie ‒ koszt finalny
Biorąc pod uwagę wszystkie zmienne, jakie mogą każdorazowo wystąpić przy uszkodzeniach dachu spowodowanych obecnością kun, inwestycja w naprawę może wynieść od kilku do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Dla wielu może być to spore wyzwanie finansowe, dlatego też dobrze jest mieć ubezpieczenie na wypadek przedłużających się wizyt kun na poddaszu. Kto powinien się o nie postarać? Właściciele małych i większych gospodarstw, mieszkańcy domów położonych nieopodal lasów, sadów czy jezior, a także ci, którzy usłyszeli od bliskich sąsiadów o już istniejących problemach z kunami.
Po naprawie postaw na zabezpieczenie!
Po naprawie dachu warto też zainwestować w zabezpieczenia dachu przed kunami, które nie dopuszczą już więcej do podobnych sytuacji. Dobrym sposobem na odstraszanie kun jest zamontowanie podrynnowego ogrodzenia elektrycznego. System ten jest bezpieczny dla zwierząt, jednak skutecznie je blokuje przed ponownym założeniem gniazda. Inwestycja na tym poziomie to nie tylko kwestia spokoju, ale przede wszystkim zaoszczędzenie na ewentualnych kolejnych remontach przestrzeni dachowej wynikających z obecności kun.